Przejdź do głównej zawartości

Kontemplacja przyrody: góry kontra morze



Sztuka kontemplacji jest wbrew pozorom bardzo wymagająca. Większość osób spłaszcza ją do zwykłego podziwiania, zapominając zupełnie o tym, że kontemplacja polega również na docenieniu tego, na co się patrzy i zrozumieniu sensu, po co zostało stworzone lub dlaczego nas zachwyca. Najłatwiej sztuce tej oddawać się podczas podziwiania przyrody; o miano najlepszych miejsc do kontemplacji od lat rywalizują góry oraz morze.



I nic dziwnego, bo są to scenerie, które zdecydowanie najsilniej oddziałują na ludzką wyobraźnię i umysł, a co za tym idzie, również na procesy kontemplacyjne. Zachwycając się pięknem niezdobytych gór lub ciągnącego się aż po horyzont morza można nie tylko stanąć w twarzą w twarz z potężną naturą. To również okazja do tego aby kontemplacja była o wiele głębsza i dokładniejsza: sięgająca tych pokładów ludzkiej psychiki, które w normalnych warunkach są ukryte. 



Człowiek ma bowiem wtedy świadomość swojej małości i braku wpływu na przyrodę, której nie da się powstrzymać, a przez to staje się o wiele bardziej pokorny.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ścieżka energii w ludzkim ciele

Linia kręgosłupa wyznacza w ciele człowieka ścieżkę energetyczną, na której kryją się poszczególne źródła mocy, czyli po prostu czakry uznawane w wielu nurtach ezoterycznych. Na tym niespełna kilkudziesięciocentymetrowym odcinku zlokalizowanych jest aż siedem, zaczynając podstawy kręgosłupa, przez wysokość pępka, płuc, gardła i w końcu głowy. Lokalizacja czakr jest niezwykle ważna, zwłaszcza w górnej części ciała, w przypadku leczenia różnych chorób, a także podczas rozwijania poszczególnych energii, umacniania ich i panowania nad nimi. Na przykład czakra podstawy jest bardzo łatwa do odnalezienia, ale w przypadku energii serca (okolice płuc) jej znalezienie może przysporzyć sporo problemów.     Należy też pamiętać, że czakrą nazywamy skrzyżowanie się linii energetycznych w ciele – linii, które mogą ulegać pewnym modyfikacjom ze względu na różne warunki. To oznacza, że wszelkie wewnętrzne zmiany jak operacje, przeszczepy itp. mogą mieć istotny wpływ na...

Wpływ otoczenia na czakramy

To, co nas otacza każdego dnia, towarzystwo innych ludzi, rzeczy a nawet zwierząt czy roślinności ma bezpośredni wpływ na to, jacy jesteśmy. Większość zachowań oraz kulturę i tradycję wynosi się przecież ze społeczeństwa, w którym się dorasta. Tak samo jest w przypadku energii, które podtrzymują nasze życie: czy otoczenie pozwala nam udoskonalać swoje czakramy oraz rozwijać je, czy raczej doprowadza do znacznego spadku ich energii. Nie bez znaczenia jest też to, gdzie i jak mieszkamy, jakimi kolorami się otaczamy, jaki wykonujemy zawód, co lubimy na sobie nosić, ile czasu spędzamy w pomieszczeniach, ile na zewnątrz...  Praktycznie każda, nawet najmniejsza cząstka naszego otoczenia i codziennego życia wpływa na nasze czakramy. Nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy i nie mamy żadnej świadomości, w jaki sposób na przykład prace ogrodnicze lub ciągłe siedzenie przez komputerem mogą na nas działać.  W praktyce okazuje się, że mają one niekiedy nawe...